حاج مقصود آخوند یزدانی(رح)، فرزند آتا قاری آخوند (رح) در سال ۱۳۱۱ هـ . ش در روستای باغلِق در یک خانواده کاملاً مذهبی و عرفانی دیده به جهان گشود. این بزرگوار از همان آغاز کودکی، دارای هوش و ذکاوت و ادب خاصی بود. این امر و نیز خصلت و فطرت پاکش، باعث شد که در میان همسالان خود متمایز گردد. خانواده و بزرگان قوم نیز برای وی احترام ویژه‌ای قائل بودند.

حس خداجویی و معرفت طلبی که در وجود وی بود، خانواده و بزرگان طایفه را بر آن داشت تا او را جهت کسب علم و ادب و کمال (حدود سال ۱۳۲۴ هـ . ش) به حضور استاد فرزانه و فرهیخته، یعنی مرحوم استاد محمّدقلی آخوند خادمی، معروف به «قاقا آخوند» ببرند. وی حدود شش سال در حضور این استاد فرزانه کسب علم نمود و در دورانی که استادش در بستر بیماری به سر می‌برد، به عنوان خادمی صادق به استاد خود خدمت می‌‌کرد.

حاج مقصود آخوند پس از درگذشت استاد محمّدقلی آخوند (رح) با اصرار بزرگان قوم خادمی به روستای دویدخ، نزد استاد محترم حاج شادالله آخوند (رح) شرفیاب شد و در حوزه علمیه ایشان شروع به تحصیل نمود. وی حدود شش سال در حضور این استاد بزرگ کسب علم و ادب نمود و به دلیل خصایص منحصر به فردی که دارا بود، در آن جا نیز لیاقت خود را نشان داد و در نزد این استاد و نیز طلبه‌ها و عامّه مردم، از مقام و منزلت و احترام خاصی برخوردار گردید. پس از گذراندن مراحل تحصیل و کسب فیض از حضور این استاد فرزانه، به عالم کاملی تبدیل شد و بالاخره در سال ۱۳۳۶ هـ . ش مراسم فارغ التحصیلی این عزیز برگزار گردید.

زندگی نامه حاج مقصود آخوند یزدانی | تلنت سیتی

حاج مقصود آخوند (رح) پس از فارغ‌التحصیل شدن و با کسب اجازه از استاد خویش به زادگاهش برگشت و «حوزه علمیه الاظهر روستای باغلق» را در سال ۱۳۳۷ هـ . ش تأسیس نمود که باعث رونق علم و ادب در آن منطقه گردید.

مردم که از علم، ادب و تقوای این بزرگوار آگاه بودند و می‌دانستند که شیوه زندگی و معاشرت ایشان برگرفته از سنّت پاک نبوی است، دسته دسته و گروه گروه فرزندان خود را جهت تحصیل علم و ادب به حضور این استاد بزرگ و عارف کامل می‌فرستادند تا در حوزه علمیه ایشان تحصیل نمایند و از فضایل و اخلاق ایشان مستفیض گردند. علم و ادب و اخلاق مثال زدنی که منحصر به شخص این استاد عزیز بود، باعث شد که در مدّت بسیار کوتاهی طلّاب زیادی از مناطق مختلف به حوزه ایشان بیایند و از محضرشان کسب فیض نمایند.

این بزرگوار در طول مدّت تدریس خود، بیش از چهارده دوره مراسم فارغ‌التحصیلی شاگردان خود را جشن گرفتند و هر یک از آن‌ها را با دست مبارک خود به درجه آخوندی سرفراز ساختند. هم اکنون برخی از آن‌ها در مسند مدیریت حوزه های معتبر و مشهور اهل سنّت و جماعت نشسته‌اند و به وظیفه تدریس و تعلیم و تربیت مشغول می‌باشند.

حاج مقصود آخوند (رح) طریقت و سلوک را از محضر پیر فرزانه، قطب دوران، غوث زمان، صاحب شریعت و حقیقت و معرفت، جناب حضرت حاج شمس‌الحق مجدّدی (رح) کسب کرد و چندین سال در حضور این اولیای کامل و مکمّل، سیر و سلوک نمود و بسیار مخلص و مطیع پیر خود بود. روزی جماعتی در حضور ایشان حاضر شدند و از محضر مبارک این استاد سؤال نمودند: حضرت شمس الحق جان مجدّدی (رح) را در مقابل اولیای دیگر چگونه می بینید؟ ایشان در جواب فرمودند: آیا آبی که از چشمه و از دل کوه می‌آید، به کام تشنه لبان خوشایندتر است یا آب یک جویبار؟ جماعت عرض کردند: معلوم است آب چشمه خوشایندتر است. سپس این بزرگوار فرمودند: مثل پیر ما، یعنی جناب حضرت حاج شمس الحق نقشبندی مجدّدی (رح) در مقابل دیگران همین مثل است.

زندگی نامه حاج مقصود آخوند یزدانی | تلنت سیتی

این استاد بزرگ و عارف کامل که سرشار از عشق و محبّت پیر خود بود، پس از اسارت جناب حضرت حاج شمس‌الحق نقشبندی مجدّدی (رح) بی صبرانه در انتظار دیدار ایشان می‌سوخت و سال‌ها در انتظار دیدار آن حضرت(رح) بود تا این‌که در اواخر عمر پر برکت خود، با فرزند خلف و جانشین شایسته آن حضرت (رح)، یعنی حضرت سیّد عبدالله نقشبندی مجدّدی حفظه الله تعالی تجدید بیعت نمود.

ایشان دارای شخصیتی عظیم و هیبتی حقانی بودند، به طوری که چشم هر کس به چهره مبارکشان می‌افتاد، مجذوب جمال و وقار آن بزرگوار می‌گردید؛ عمر پر ثمر خویش را دائماً به تأیید دین و اعلای کلمه الله صرف نمودند؛ همیشه و در همه حال مردم را به سوی خدا، دعوت و بر سلوک طریقه عالیه نقشبندیه تأکید می‌کردند و این طریقه را بهترین و آسان‌ترین راه برای تقرّب و معرفت ذات باری تعالی می‌دانستند؛ در اظهار حقایق و معارف، شهامت والایی داشتند؛ تقوا را سرلوحه زندگی و فقر مصطفوی را طریقه بندگی قرار داده بودند؛ در علم شریعت، عالمی به تمام معنا و در طریقت نیز اولیایی کامل و عارفی دانا بودند. صحبت آن بزرگوار برگرفته از کتاب الله و احادیث نبوی بود؛ در توضیح و تفسیر اقوال صالحان بیانی شیوا داشتند، به طوری که اهل مجلس، مجذوب معارف گرانقدرشان می‌گردیدند؛ از صحبت دنیا و تعلّقاتش در حد امکان به دور بودند و خدمت به مخلوق و تربیت طلّاب را افتخار زندگی خود می‌دانستند.

این بزرگوار در اواخر عمر خود، حدود چهار سال در بستر بیماری به سر بردند. در این زمان نیز با نشان دادن صبر خود، رضای حق را به رضای خود ترجیح داده و شعار «رضینا بالله رباً و بالاسلام دیناً و بمحمد صلی الله علیه و آله و سلم نبیاً و بالقرآن اماماً و نوراً و بالکعبه قبله و بالمؤمنین اخواناً» را سر می‌دادند. سرانجام در سوم رمضان سال ۱۴۲۱ هـ . ق مصادف با دهم آذر ماه سال ۱۳۷۹ هـ . ش شربت وصال حق را نوشیدند و به ندای «انّا لله و انّا الیه راجعون» لبیک گفتند و جان به جان آفرین تسلیم نمودند. روحش شاد و راهش پر رهرو باد.

منبع: shamsiyeh