اسب‌ها مانند انسان‌ها به لطف مراقبت‌های پزشکی مناسب بیشتر عمر می‌کنند. چندین سال پیش سن معمولی اسب‌ها 25 سال معرفی شد. در حال حاضر امید به زندگی اسب افزایش یافته است، عمدتا به این دلیل که ما مراقبت بیشتری از آن‌ها داریم. اکثر ما دوست داریم که اسب‌های ما در طولانی مدت با ما باقی بماند. در این نوشتار تلنت سیتی برخی حقایق درباره سن اسب‌ها گفته شده است.

چند ویژگی منحصر به فرد اسب!

اسب‌ها می‌توانند به‌سرعت از دست شکارچیان فرار کنند و دارای یک تعادل عالی و یک واکنش جدی برای مبارزه یا پرواز هستند. جالب است بدانید که در کنار این روحیه عالی برای عملکرد آنی، اسب‌ها قادر به خوابیدن در حالت ایستاده و دراز کشیدن هستند و اسب‌های جوان‌تر به‌طور قابل‌توجهی بیشتر از بزرگسالان می‌خوابند.
اسب‌های ماده، به نام مادیان، حدود 11 ماه جنین خود را حمل می‌کنند و یک اسب تازه به دنیا آمده نیز می‌تواند در مدت کوتاهی پس از تولد بایستد و بدود. بیشتر اسب‌های اهلی، تمرینات خود را بین سنین دو تا چهار سالگی آغاز می‌کنند. آن‌ها در سن پنج سالگی به رشد كامل بزرگسالان می‌رسند.

اسب | تلنت سیتی

عوامل تاثیرگذار بر طول عمر اسب‌ها

عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند بر طول عمر اسب‌ها تاثیر بگذارند. شما باید تصمیم بگیرید که آن‌ها را در کجا مستقر کنید، چه کسی به نیازهای پزشکی و بهداشتی آن‌ها رسیدگی خواهد کرد؟ چقدر با آن‌ها سوارکاری می‌کنید؟ نوع خوراکی که به آن‌ها می‌دهید چه باید باشد؟ و سؤالات دیگری که باید پاسخ آن‌ها را بیابید و در طول زندگی اسب خود مد نظر قرار دهید؛ بنابراین طبیعی است که صاحبان اسب این پرسش اصلی و مهم را در ذهن داشته باشند که اسب‌ها تا چه مدت زندگی می‌کنند؟ طول عمر اسب‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد، از رژیم غذایی گرفته تا ورزش و بیماری و موارد دیگر. در مورد هر یک از این عوامل داشتن انتخاب مناسب برای اسب شما می‌تواند دلهره آور باشد! اما به‌عنوان یک صاحب خوب و وظیفه شناس اسب، شما باید مطمئن شوید که بهترین همراه و همدم چهارپای خود هستید و به نحو احسنت از آن مراقبت می‌کنید تا بتواند در سلامتی کامل تا انتهای پیری زندگی کند.

اسب | تلنت سیتی

اسب‌ها چند سال عمر می‌کنند؟

به‌صورت میانگین یک اسب خانگی حدود 25 تا 30 سال زندگی می‌کند. عمر متوسط اسب بین 28 تا 33 سال است، البته اسب‌های خانگی که به‌عنوان حیوانات خانگی مورد مراقبت قرار می‌گیرند، بهترین شانس زندگی طولانی مدت را دارند، زیرا لازم نیست نگران دسترسی به خوراک و تغذیه مناسب داشته باشند و معمولاً مراقبت از آن‌ها به‌صورت منظم صورت می‌گیرد در حقیقت، اسب‌ها با مراقبت خوب حتی بیش از 30 سال عمر می‌کنند؛ حتی در این سن بعضی از آن‌ها همچنان می‌دوند یا به طور آرام سواری می‌دهند. از طرف دیگر، یک اسب مسابقه ممکن است زندگی کوتاه‌تری داشته باشد، نه به این دلیل که به خوبی از آن‌ها مراقبت نمی‌شود بلکه به دلیل این که این نوع اسب‌ها آسیب‌های زیادی در زندگی دارند. به‌عنوان مثال، به گفته دکتر رمی، یک پای شکسته، می‌تواند منجر به اتانزاسیون در دنیای اسب‌های مسابقه شود. 

اسب | تلنت سیتی

چه عواملی در افزایش طول عمر اسب‌ها موثر است؟

همان‌طور که دامپزشکان می‌گویند، افزایش طول عمر اسب‌ها به چند عامل بستگی دارد: ژنتیک، تغذیه، شانس، سطح فعالیت و مراقبت خوب. همه‌ی این موارد در تعیین طول عمر اسب‌ها نقش دارند. اسب‌ها حیوانات طعمه‌ای و دارای یک واکنش شدید جنگی هستند. اولین واکنش آن‌ها در برابر تهدید، شگفت‌آور بودن و فرار کردن است، گرچه آن‌ها هنگام غیرممکن بودن فرار یا در صورت تهدید فرزندانشان، در جای خود ایستاده و از خود دفاع می‌کنند. آن‌ها هم‌چنین علاقه‌مند به کنجکاوی هستند؛ غالباً برای فاش کردن علت ترس خود یک لحظه هم دریغ نمی‌کنند و ممکن است همیشه از چیزی که تصور می‌کنند غیر تهدیدآمیز است، فرار نکنند. بیشتر نژادهای سبک سوارکاری برای سرعت، چابکی، هوشیاری و استقامت تولید شده‌اند؛ خصوصیات طبیعی که از اجداد وحشی آن‌ها به ارث رسیده است.

اسب | تلنت سیتی

چگونه طول عمر اسب‌ها را افزایش دهیم؟

تغذیه مناسب، توجه به‌سلامتی، فراهم آوردن بستر معاشرت اسب با سایر اسب‌ها و ورزش‌های منظم می‌توانند فاکتورهایی باشند که با رعایت آن‌ها به اسب خود کمک می‌کنید تا عمر طولانی‌تری داشته باشد؛ دکتر رمی می‌گوید: این عوامل سنگ بنای سلامتی اسب است. به گفته وی، رعایت نکات مذکور ممکن است ساده به نظر برسد، اما این دستورالعمل‌ها اغلب نادیده گرفته می‌شوند و این می‌تواند تأثیر زیادی در طول عمر اسب‌ها داشته باشد. برای کمک به اسب خود در داشتن یک زندگی طولانی‌مدت از نکات زیر پیروی کنید:

1) اسب خود را غالباً زیاد تغذیه نکنید!

دکتر رمی می‌گوید، در نژادهای وحشی، اسب‌ها چرنده هستند و برای حفظ سلامتی، مقادیر کمی از علف و گیاهان دیگر را می‌خورند. البته، شما نمی‌توانید الگوی غذایی حیوانات وحشی را در مورد اسب‌های خود تکرار کنید، اما برای تغذیه اصولی حیوان، می‌توانید به‌اندازه خوراک مصرفی آن‌ها نزدیک شوید. از مصرف بیش از اندازه کالری در مورد اسب خود خودداری کنید تا حیوان شما در وزن سالم بماند. این یکی از راه‌هایی است که در افزایش طول عمر اسب‌ها موثر واقع می‌شود.

2) دریافت برنامه غذایی مناسب

اسب خود را به‌طور عمده از علوفه مرتعی و یونجه ساقه بلند تغذیه کنید. شما بایستی از دادن انواع دانه‌ها به اسب خود مانند جو و ذرت اجتناب کنید مگر این‌که حیوان خانگی شما به کالری غلیظ نیاز داشته باشد: اگر اسب‌های شما در سن رشد هستند، یا در حال شیردهی هستند و برای تولید شیر نیاز به کالری اضافی دارند، می‌توانید در رژیم غذایی آن‌ها دانه‌ها را نیز جای دهید.

3) تغذیه حداقل سه بار در روز

توجه داشته باشید که این تعداد دفعات تغذیه، حداقل است؛ دکتر رمی می‌گوید، بهتر است حداقل روزی سه بار حیوان خانگی خود را تغذیه کنید تا به آن الگوی چرای دائمی در طبیعت نزدیک شوید، هم‌چنین وی تأکید دارد که اگر اسب‌ها برای تغذیه به مراتع سپرده شوند، ایده آل ترین حالت برای سلامتی تغذیه‌ای آن‌هاست؛ اما اگر این‌طور نیست، می‌توانید یک غذاساز آهسته برای اسب خود تهیه کنید.

4) استفاده متوسط از کالری در تغذیه اسب

بیش‌ازحد از کالری استفاده نکنید. بیشتر اسب‌های خانگی دارای اضافه وزن هستند، ترکیبی از غذای بیش‌ازحد و ورزش ناکافی باعث این امر می‌شوند. البته، محاسبه و کنترل کالری حیوان بسیار دشوار است، بنابراین روش ساده‌ای برای محاسبه مقدار مناسب غذا وجود دارد: اسب شما به 1.5 تا 2 درصد از وزن بدن خود در روز به خوراک نیاز دارد. دکتر رمی می‌گوید: اگر شما اسبی داشته باشید كه وزن آن 450 کیلوگرم باشد، برای تغذیه آن روزانه به 7 تا 9کیلوگرم خوراك نیاز دارید. روش دیگر برای این‌که متوجه شوید، آیا اسب شما در وزن سالمی است یا خیر به گفته دکتر رمی این است: اگر می‌توانید دنده‌های اسب را حساب کنید، اما آن‌ها را نبینید اسب شما در وزن ایده آل قرار دارد.

اسب | تلنت سیتی

نشانه‌های پیری اسب کدامند؟

از کجا باید بفهمیم یک اسب پیر است یا جوان؟ خب، نشانه های بالا رفتن سن در همه اسب‌ها دقیقا یکسان نیست و این موضوع بستگی به نژاد و ژنتیک و هم‌چنین نحوه مراقبت از اسب در طول زندگیش دارد. در کل، اسب ها بعد از 15 سالگی مسن در نظر گرفته می شوند. اما این یک اصل کلی است و نمی‌شود آن را به همه اسب‌ها تعمیم داد. خیلی از اسب‌ها بعد از 20 سالگی هنوز هم جوان و شادابند و حتی در این سن در مسابقات شرکت می کنند.

بعضی از نشانه‌های بالا رفتن سن در اسب‌ها

  1. دور چشم و پوزه اسب‌هایی که خیلی سنشان بالاست موهای خاکستری در می‌آید.
  2. پوست اسب در سنین بالا شُل‌تر می‌شود، مو و پوستش حالت زمختی پیدا می کند.
  3. اسب پیر نامنظم‌تر راه می‌رود، چون عضلات و مفاصلش ضعیف‌تر می‌شود.
  4. زخم‌ها و خراش‌های جزئی اسب در سن بالا دیرتر خوب می‌شود.
  5. اشتهای اسب در سنین بالا تغییر پیدا می‌کند.
  6. دندان‌های جلوی اسب مسن بلندتر و دندان‌های عقبی‌اش کوتاه‌تر از حد طبیعی می‌شود یا حتی از بین می‌رود.
  7.  پشت اسب پیر گود می‌افتد.
  8. دور چشم اسب در سنین بالا گود می‌شود.
  9. اسب مسن انرژی کمتری در مقایسه با اسب جوان دارد.

اسب | تلنت سیتی

رعایت همه این موارد برای سلامتی ذهنی و جسمی اسب شما ضروری است، بدون توجه به میانگین طول عمر اسب‌ها آن‌ها می‌توانند زندگی سالم و شادی داشته باشند؛ اما دلیلی دیگر برای مراقبت از اسب‌ها با رعایت اصول اولیه وجود دارد، این کار بسیار با ارزش است زیرا آنچه که در آخر به دست می‌آورید، رابطه‌ای فوق‌العاده با حیوانی است که در طول تاریخ هیچ‌کس دیگری مانند آن به انسان خدمت نکرده است.

(برای آشنایی با تفاوت‌های اسب ترکمن و اسب عرب این جا کلیک کنید).

منتظر دیدگاه‌های شما عزیزان هستیم.

منابع: madioon , vasetkala , paradiseclub