بایگانی نوشته‌ها


خلاصه ای از زندگی نامه استاد حاج مقصود آخوند یزدانی(رح)

خلاصه ای از زندگی نامه استاد حاج مقصود آخوند یزدانی(رح)

حاج مقصود آخوند یزدانی(رح)، فرزند آتا قاری آخوند (رح) در سال ۱۳۱۱ هـ . ش در روستای باغلِق در یک خانواده کاملاً مذهبی و عرفانی دیده به جهان گشود. این بزرگوار از همان آغاز کودکی، دارای هوش و ذکاوت و ادب خاصی بود. این امر و نیز خصلت و فطرت پاکش، باعث شد که در میان همسالان خود متمایز گردد. خانواده و بزرگان قوم نیز برای وی احترام ویژه‌ای قائل بودند.

گوشه‌ای از زندگینامه استاد مرحوم اوراز آخوند محمدی

گوشه‌ای از زندگینامه استاد مرحوم اوراز آخوند محمدی

اوراز آخوند عالم دینی جرگلان، نام پدر او آناگلدی صوفی ایشان در سال ۱۲۶۶ شمسی به دنیا آمد و از همان کودکی شروع به تحصیل در علوم دینی نمودند و مدتی در بخارای شریف و در ترکمنستان و... از آموزش‌های استادان آن‌جا بهره‌مند شدند

آداب و رسوم ترکمن ها در مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری

آداب و رسوم ترکمن ها در مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری

وقتی فردی می‌میرد صاحبان عزا با شیون‌های خود همسایگان را خبر می‌كنند، سپس همگی جمع شده با صدای بلند برای خوبی‌های وی و نیز در جدایی او گریه می‌کنند. اگر مرده زن باشد، از پدر یا برادر وی اجازه می‌گیرند كه آیا در طایفه شوهر دفن گردد یا می‌خواهند او را به میان طایفه خودشان ببرند اگر زن جوان باشد و بچه به دنیا نیاورده باشد معمولاً برای دفن به طایفه خودشان می‌برند.

بخشی از زندگی نامه دکتر عبدالجلیل غیادی

بخشی از زندگی نامه دکتر عبدالجلیل غیادی

دکتر عبدالجلیل غیادی پزشک حاذق  اهل گمیشان استان گلستان در حدود 30 سال پیش به منطقه جرگلان خراسان شمالی به عنوان پزشک اعزام می‌گردد تا به اهالی آن دیار خدمات پزشکی ارائه نماید اما پس از پایان دوره خدمت به همراه همسرش در روستای یکه سعود ماندگار می‌شود و به دلیل علاقه و عرق خاص و حس وطن پرستی و نودوستی مثال زدنی عطای پیشرفت و تجملات و زندگی رفاهی در شهر‌های بزرگ را می‌بخشد و تا آخر عمر پر بهایش خود را وقف مردم محروم راز و جرگلان می‌کند.

زیورآلات سنتی ترکمن (بخش دوم)

زیورآلات سنتی ترکمن (بخش دوم)

ساخت زیورهای تركمن در كارگاه‌های استادكاران نقره‌كار با وسایل ابتدایی و روش‌های خاص صورت می‌گیرد. ساخت زیورآلات تركمن كه عمدتاً شامل زیورآلات زنان می‌باشد، به عنوان یكی از صنایع دستی هنری توسط تعداد معدودی از صنعتگران تركمن صورت می‌گیرد. این زیورها معمولاً از نقره ساخته می‌شود و از این رو صنعت زیورسازی تركمن را نقره‌ كاری نیز می‌گویند.

آداب و رسوم ترکمن ها در مراسم آق آش، آق قوین و یا پیغمبر قوین

آداب و رسوم ترکمن ها در مراسم آق آش، آق قوین و یا پیغمبر قوین

​آق آش از آيين‌هاي مرسوم بين ترکمن‌هاست که پيشينه‌اي به قدمت اسلام داشته و در بسياري از مناطق ترکمن نشين رواج دارد. اين آيين نشانه عشق و ارادت قوم ترکمن به پيامبر اکرم (ص) است که در ايام ربيع الاول در مناطق ترکمن نشين اجرا مي‌شود.​

آشنایی با بازی های محلی ترکمنی (بخش دوم)

آشنایی با بازی های محلی ترکمنی (بخش دوم)

بازی‌های محلی ترکمن از میراث ارزشمند ترکمن‌هاست که حفظ آن چون حفظ زبان مادری مهم است چرا که در بسیاری از این بازی‌ها می‌توان سنت‌های گذشتگان ترکمن صحرا را مشاهده نمود، پیشنهاد صاحب قلم در این رابطه این نکته است که می‌توان با برگزاری یک دوره بازی‌های محلی ترکمن به صورت نمادین و تدوین کتاب بازی‌های محلی ترکمن با تصاویر آن‌ها این بازی‌های زیبا را که امانتی دست ماست به هم قومان خویش در آینده‌ برسانیم.

برخی از بازی های محلی ترکمنی (بخش اول)

برخی از بازی های محلی ترکمنی (بخش اول)

انسان‌ها با توجه به مقتضیات زمانی خود، نیاز به بازی و سرگرمی داشته‌اند و این نیازها در زمان‌های گذشته، که از تلویزیون و رادیو خبری نبود، شدید احساس می‌شد. زمانی که همه چیز طبیعی بود و انسان‌ها با خود وطبیعت زندگی می‌کردند و همیشه با طبیعت درجنگ و مبارزه بودند، به شدت احساس به سلامت جسمانی را در خود می‌دیدند، شروع به ابداع بازی‌های مختلف با توجه به محیط خود کرده‌اند.

نام برخی از روستاهای راز و جرگلان که با تلفظ فارسی، بی معنا و نامفهوم شده‌اند

نام برخی از روستاهای راز و جرگلان که با تلفظ فارسی، بی معنا و نامفهوم شده‌اند

در برخی از روستاهای ترکمن نشین نام‌های محلی روستاها در هنگام ثبت با تلفظ فارسی، اشتباه نوشته شده‌اند که این نام‌های محلی، معنا و مفهوم اصلی خود را از دست داده‌اند. نکته بسیار مهم دیگر آن است که انتخاب اسم‌های ترکمنی برای نام‌گذاری روستاها دارای معانی و مفاهیمی هستند که در این گزارش به آن پرداخته شده و درباره نوشتار و ثبت درست و اشتباه آن توضیح داده شده است.

معرفی شهرستان راز و جرگلان

معرفی شهرستان راز و جرگلان

شهرستان راز و جرگلان شهرستانی در استان خراسان شمالی و به مرکزیت شهر راز است. بخش راز و جرگلان در سال ۱۳۹۲ به شهرستان تبدیل شد و پیش از آن بخشی از شهرستان بجنورد بود. این شهرستان شمالی‌ترین شهرستان استان خراسان شمالی و استان‌های خراسان است. 75 درصد از مردم راز و جرگلان را ترکمن‌ها تشکیل می‌دهند که اهل تسنن هستند.  

درباره‌ی تلنت سیتی
منطقه زیبا و البته محروم جرگلان پر است از استعدادهای نابی که پنهان مانده‌اند!
تلنت سیتی متشکل از متخصصان و فارغ التحصیلان دانشگاه‌های برتر کشور است که برای شناخته شدن منطقه جرگلان مقالات منظم و هدفمند منتشر می‌کند. همچنین تلنت سیتی بسیار مشتاق به همکاری با سرمایه گذاران بومی و غیربومی جهت اجرای طرح‌های فناورانه و اشتغال‌زایی در ترکمن صحرا و جرگلان می‌باشد.
اطلاعات بیش‌تر
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...