تیم تلنت سیتی در این مطلب قصد دارد شما را با کشور ترکمنستان آشنا کند. ما سعی در ارایه کامل‌ترین اطلاعات درباره‌ی کشور ترکمنستان داشته و در خدمت شما دوستان عزیز قرار داده‌ایم. در ادامه این مطلب همراه ما باشید.پایتخت کشور ترکمنستان شهر عشق آباد | تلنت سیتی

آشنایی با کشور ترکمنستان

ترکمنستان کشوری در آسیای میانه است. این کشور تا سال 1991 با نام جمهوری شورایی ترکمنستان یکی از جمهوری‌های تشکیل دهنده اتحاد شوروی بود. ترکمنستان از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از مغرب با دریای خزر همسایه و از طریق این دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه نیز همسایه است. نام کشور (ترکمنستان) از دو بخش (ترکمن) و (ستان) تشکیل شده که به معنای (سرزمین ترکمن‌ها) است. بیشتر مردم این کشور از قوم ترکمن هستند و به زبان ترکمنی (شاخه‌ای از زبان‌های ترکی‌تبار) صحبت می‌کنند. 80 درصد مساحت ترکمنستان را بیابان قره‌قوم تشکیل می‌دهد. در این بیابان در هر جا که آب وجود داشته ‌است روستاها و شهرهای بزرگ و پرجمعیتی به وجود آمده ‌است. کشور ترکمستان آب و هوای خشک دارد؛ ولی ناحیه رشته کوه کپه داغ در جنوب کشور و نزدیکی مرز ایران آب و هوای مناسبی دارد و عشق آباد، مرو و سایر شهرهای مهم در این ناحیه هستند. ترکمنستان دارای منابع بزرگ گاز است که آن را به کشورهای مختلف از جمله ایران صادر می‌کند. 87 درصد از جمعیت کشور ترکمنستان مسلمان هستند. بر اساس آمارهای بین‌المللی ترکمنستان پنجمین کشور جهان از نظر سرعت رشد تولید ناخالص ملی است. هم‌چنین این کشور از نظر مواد معدنی غنی است. در ترکمنستان تنها یک حزب وجود دارد که رئیس آن و رئیس‌ جمهور مادام‌العمر ترکمنستان، تا 21 دسامبر سال 2006 میلادی صفرمراد نیازاف بود. پس از مرگ او در سال 2007 در این کشور انتخابات برگزار شد. قربان‌قلی بردی‌محمداف با 89 درصد آرا در انتخابات پیروز شد و در 14 فوریه سال 2007 سوگند یاد کرد. ترکمنستان پنج استان با نام‌های آخال، بالکان، داش‌حوض، لباب و مرو دارد. وسیع‌ترین استان آن استان بالکان است و پرجمعیت‌ترین استان، مرو. شهرهای مهم این کشور عشق‌آباد، ترکمن‌باشی و داش‌حوض است.

پایتخت کشور ترکمنستان شهر عشق آباد | تلنت سیتی

جمعیت ترکمنستان

بر اساس آمارهای سال ۲۰۰۷ میلادی پنج میلیون و ۹۷ هزار و ۲۸ نفر است. میانگین سنی زنان ۳/۲۲ و مردان ۷/۲۱ سال است.

مساحت ترکمنستان

488 هزار و 100 کیلومتر مربع است و از نظر وسعت پنجاه و دومین کشور جهان است. مرز آبی این کشور با دریای خزر یک هزار و 768 کیلومتر است.

مهم‌ترین محصول ترکمنستان

مهم‌ترین محصول ترکمنستان کتان است که بیش از نیمی از زمین‌های کشاورزی این کشور را در بر می‌گیرد و از نظر تولید کتان دهمین کشور جهان است. البته کاهش محصول در سال‌های اخیر سبب کاهش 50 درصدی صادرات کتان از این کشور شده است. ترکمنستان پنجمین کشور جهان از نظر منابع گاز طبیعی است. دولت‌مردان این کشور تلاش دارند با استفاده از منابع غنی گازی و کتان این کشور وضعیت اقتصادی ترکمنستان را بهبود بخشند. در سال 2004 میلادی نرخ بیکاری در این کشور 60 درصد بود. علت اصلی فقر و بی‌کاری در این کشور بسته شدن راه‌های اصلی صدور گاز طبیعی در فاصله سال‌های 1998 تا 2004 بود. البته در این سال‌ها تولید ناخالص ملی کشور ترکمنستان  افزایش یافت زیرا قیمت جهانی گاز بالا رفت. در سال 2006 دولت ترکمنستان قیمت فروش گاز طبیعی به عمده‌ترین خریدارش، روسیه را از 66 دلار برای هر هزار مترمکعب به 100 دلار افزایش داد. 85 درصد مردم این سرزمین زیر خط فقر هستند. درآمد سالانه دولت این کشور 803/1 میلیارد دلار است. این کشور علاوه بر گاز طبیعی نفت هم دارد و روزانه 213 هزار و 700 بشکه نفت تولید می‌کند که 95 هزار بشکه آن در خود این کشور مصرف و بقیه صادر می‌شود. براساس آمارهای سال 2001 میلادی ترکمنستان 4/2 تا پنج میلیارد دلار بدهی جهانی دارد. 64 هزار و 800 کاربر اینترنت در این کشور وجود دارد. چهار کانال تلویزیونی در این کشور برنامه پخش می‌کنند که همه آن‌ها دولتی هستند.

پایتخت کشور ترکمنستان شهر عشق آباد | تلنت سیتی

آشنایی با مردم ترکمنستان

85 درصد مردم این کشور ترکمن، 5 درصد ازبک، 4 درصد روس و 6 درصد هم باقی قوم‌ها. سایر اقوام قزاق‌ها، تاتارها، اوکراینی‌ها، کردها، ارمنی‌ها، آذربایجانی‌ها و بلوچ‌ها هستند. 98.8 درصد از مردم آن باسوادند.

آشنایی با مذهب ترکمنستان

اسلام مذهب اکثر مردم کشور است. 89 درصد ترکمن‌ها مسلمان (اکثراً پیرو مکتب حنفی از مذهب اهل سنت) و 9 درصد پیرو کلیسای ارتدوکس روسیه هستند.

آشنایی با آب و هوا ترکمنستان

مساحت ترکمنستان 488،100 کیلومتر مربع پنجاه و دومین کشور بزرگ جهان است و کمی از کشور اسپانیا کوچک‌تر است. این کشور در بین عرض‌های جغرافیایی 35 و 43 درجه شمالی و 52 و 67 درجه شرقی قرار دارد. 80 درصد این کشور را صحرای قره‌قوم پوشانده‌ است و مرکز این کشور میان جلگه‌های توران و صحرای قره‌قوم احاطه گردیده ‌است. محدوده کوپه‌داغ از امتداد مرزهای جنوب غربی آغاز که در کوه‌ریزه به ارتفاع 2912 متر می‌رسد و تا مرزهای جنوب شرقی در استان‌های لباب و بالخان و مرزهای ازبکستان ارتفاع رشته کوه کوپه‌داغ، کوه آرالان به ارتفاع 1880 متر ادامه دارد. از مهم‌ترین رودخانه‌های ترکمنستان تجن، آمودریا و مرغاب بوده که از ارتفاعت کوپه‌داغ سرچشمه می‌گیرند. آب و هوای ترکمنستان بیابانی نیمه گرمسیری بوده و عمدتاً خشک می‌باشد. فصل زمستان هوا معتدل و خشک بوده و بیشترین بارندگی در ماه‌های ژانویه و می‌ اتفاق می‌افتد که بیشترین بارندگی در امتداد کوه‌های کوپت داغ صورت می‌پذیرد. طول خط ساحلی ترکمنستان در دریای خزر 1768 کیلومتر بوده و مهم‌ترین بندر آن شهر کراسنودسک Krasnovodsk است.

آشنایی با موقعیت جغرافیایی ترکمنستان

کشوری در آسیای میانه است. این کشور تا سال 1991 با نام جمهوری شورایی ترکمنستان یکی از جمهوری‌های تشکیل دهنده اتحاد شوروی بود. ترکمنستان از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از باختر با دریای خزر همسایه و از طریق این دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه نیز همسایه‌ است. نام کشور (ترکمنستان) از دو بخش (ترکمن) و (ستان) تشکیل شده که به معنای (سرزمین ترکمن‌ها) است. بیشتر مردم این کشور از قوم ترکمن هستند و به زبان ترکمنی (شاخه‌ای از زبان‌های ترکی‌تبار) صحبت می‌کنند.

دروازه جهنم

مشهورترین جای گردشگری کشور ترکمنستان، دروازه جهنم است که تقریبا ۵۰ سال پیش به صورت طبیعی ایجاد شد. مهندسان وقتی دیدند گاز است تصمیم گرفتند آتش بزنند تا گاز تمام بشود و به روستا‌های اطراف نرسد. ولی گاز تمام نشد و تا الان روشن است.

دروازه جهنم در کشور ترکمنستان | تلنت سیتی

منبع : atiyeafarinan